blog yazmak, sosyal medya blogu, içerik pazarlama blogu, içerik pazarlaması

Daha Sosyal Blog İçin Neler Yapılmalıdır?

Blog kurmak, web sitesi kurmaktan daha kolaydır. Ancak blog kurulumunun da zor olan yönleri bulunmaktadır. Takipçi sayısı, etkileşimde bulunma sıklığının ayarlanması gibi durumlar blog kurulumunu zorlaştırmaktadır. Paylaşımların okunabilmesi için içeriklerimizin özgün ve ilgi çekici olması gerekir.

Daha çok okunan bir blog sahibi olmak için karşılıklı etkileşimde bulunmak gerekir. Yani sadece yazmak yeterli değildir. Paylaşımlarınızın hedef kitleye hitap etmesi, ilgi çekmesi bloğunuzu daha sosyal bir platforma çevirmenizle gerçekleşir.

Daha sosyal blog için neler yapılmalıdır? Gelin isterseniz adım adım daha sosyal blog için neler yapabiliriz onu görelim.

Daha sosyal bir blog için atılacak ilk adım devamlı yazı üretmektir. İçeriklerinizin sürekliliği size takipçi kazandırır. Bu içeriklerin özgün olması, ilgi çekici olması, diğer kullanıcılara bilgi aşılaması önemlidir.

Paylaşımlarınıza yapılan yorumları dikkate almalısınız. Yapılan yorumları cevapsız bırakmamalı ve hedef kitlenize, yorumlarını, düşündüklerini dikkate aldığınızı göstermelisiniz. Bu şekilde hedef kitleniz sonraki paylaşımınızı bekler ve yorum yapmak için kullanıcıyı da teşvik etmiş olursunuz. Olumlu ve olumsuz tüm yorumları içtenliğinizle cevaplamanız size artı puan kazandıracaktır.

Bloğunuza misafir yazar kabul etmeli ve aynı zamanda siz de diğer bloglara misafir yazar olarak katılmalısınız. Böylece hem kullanıcılarınızla etkileşimde bulunur hem de fikirlerinizi, düşüncelerinizi başka platformlarda da paylaşmış olursunuz.

Hedef kitlenizi bilgilendirici içerikler paylaşmanız, bloğunuzun daha fazla kişi tarafından tanınmasını ve daha fazla hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Daha sosyal bir blog için, sadece kendi bloğunuzla kalmamalı, diğer sosyal ağlara da yönelmelisiniz. Diğer sosyal ağlarda kendinizi göstererek, daha çok kullanıcıya hitap edebilirsiniz. Bu da daha çok takipçi ve yorum almanızı sağlayacaktır.

Paylaşacağınız içerikler tek bir konu üzerinde olmamalıdır. Değişik konularda bilgi edindirici içerikler paylaşmanız, takipçilerinizle aranızda bir bağ kuracaktır. Yazılarınızda içeriğinizle ilgili görsellere, videolara yer vermeniz sosyal bir blog için vazgeçilmez unsurlardan olacaktır.

Kendinize bir tarz belirleyin. Takipçileriniz sizi tarzınızla tanıyacak ve yorumda bulunacaktır. Kendinize has tarzınız ile diğer bloglardan ayrılır ve markalaşma yönünde de bir adım atmış olursunuz.