influencer marketing nedir

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing nedir?… Son yıllarda teknolojinin durdurulamaz bir şekilde gelişmesi ve e-ticaret sitelerinin yaygınlaşması, insanları daha fazla tüketen ama aynı zamanda üreten de bir hale getirdi. Bir yanda çılgınca tüketenler bir yanda da kimin ne tüketmesi gerektiğine dair içerik üretenlerin sayısı her geçen gün çoğalıyor. İlerleyen yıllarda geleceği var mı şimdilik bilmiyoruz ama işte günümüzün trendi olan olan bir alandan bahsetmek istiyoruz, Influencerlar ve onlar sayesinde hayatımıza giren yeni bir pazarlama kavramı; Influencer Marketing

Öncelikle Infleuncer kimdir, tam olarak ne yapar buna değinelim…

Instagram, Youtube, Twitter gibi popüler dijital mecralardaki yüksek takipçi sayılarına sahip kişilere Influencer deniyor.  Hepimizin elinde mutlaka akıllı telefon ve yine hepimizin bu mecralarda en az bir tane hesabı var. Teknolojinin ve sosyal medyanın günlük hayatımızın bu kadar içinde olması tüketici alışkanlıklarımızı ve karar verme sürecimizi de çok fazla etkiliyor. İşte bir Influencerda tam bu noktada karşımıza çıkıyor ve ürün tanıtımları ile karar verme aşamalarına etki ediyor. Kullandıkları ya da tanıttıkları ürünlerle ilgili memnuniyet ya da memnuniyetsizlikleri, kısmen de olsa bizlerin de o şeyi satın alırken onlar gibi düşünmemize neden olabiliyor. “Geçen gün hikayesinde gördüm X Fenomen bundan kullanıyor bir alıp denenebilir, ama şu üründen hiç memnun kalmamış ben de almayayım en iyisi” gibi.

E birileri sosyal medya kanallarında bu kadar popülerken ve takipçilerini de etkileyebiliyorken markalar neden bu işe el atmasın değil mi? İşte Influencer Marketing kavramı da tam bu noktada hayatımıza giriyor…

Nedir Influencer Marketing?

Bir markanın veya ürünün internet üzerinden yayılarak bilinirliğinin arttırıldığı bir pazarlama stratejisidir. Diğer bir deyişle sosyal medyada fenomen olmuş kişilerin markayı veya ürününü tanıtmasıdır.

Peki etkili mi?

EVET. Bu strateji ile marka bilinirliği, potansiyel müşteri sayısı ve dijital pazarlamadan elde edilen gelir bir anda yükselebilir.  Doğru bir “influencer” yani “etkileyen” kişi bulunduğunda marka da doğru müşterilere ulaşabilir. Burada ilk kriter, kullanılan Influencer’ın takipçi kitlesinin markanın hedef kitlesi ile ne kadar uyuştuğudur. Bir diğer önemli kriter de, Influencer tanıttığı ürünü kendi hayat hikayesi içerisinde göstermeli ya da anlatmalıdır. Yani sunduğu içerik reklam gibi değil,  günlük hayatı içinden ve organik olmalıdır. Böylece tüketici güvenini kazanmak daha da kolay olur.


Yazar: İlknur Eren Beliktay