Markalar İçin Referans Pazarlaması Neden Önemlidir?

Referans pazarlaması her geçen gün önem kazanıyor.

Reklamların hayatımızda bugünkü kadar yer etmediği dönemlerde tüketiciler bir ürünü ya da hizmeti satın alırken çevrelerindeki insanlara danışırlardı. Onlardan aldıkları fikirler ise satın alma kararlarına doğrudan etki ederdi. Bu etki günümüze kadar devam etti ancak reklamların tüketiciler üzerinde kurduğu etki sektör profesyonellerine referans pazarlamasının önemini bir nebze unutturdu. Son yıllarda ise referans pazarlamanın önemi tekrar hatırlandı. Bu yazımızda markaların referans pazarlamasını neden önemsemesi gerektiğini aktaracağız.

Reklamveren Sayısındaki Artış

Son 10 yılda dijital medyanın tüketici hayatına nüfus etmesiyle, kullanıcılar çevrelerinden koparak dijital dünya ile daha çok vakit geçirir oldu. Dijital reklamların kendini geliştirmesiyle daha önceleri televizyona, gazeteye, dergiye reklam veremeyen şirketler, dijital reklamların uygun maliyetlerinden ötürü birer reklamveren haline geldiler. Bu durum reklam sayısında patlama yaşanmasını sağladı. Yaşanan bu artış ise çok fazla reklamla karşılaşan tüketicide hangi ürünü ya da hizmeti satın alması gerektiği konusunda kafa karışıklığına yarattı. Karar veremeyen tüketici ise eskiden olduğu gibi çevresine danışmaya ya da o ürünü satın almış ve yorumlarını dijitalde dile getirmiş kullanıcıların görüşlerini okumaya yöneldi.

Reklamlara – Markalara Oluşan Güvensizlik

Tüketiciler her ne kadar reklamların yönlendirmesiyle satın almaya karar verseler de çoğu zaman satın almadan sonra ürün deneyimi ile tanışabiliyorlar. Sahip oldukları ürün ya da hizmet reklamlarda aktarıldığı kalitede olmayınca beraberinde memnuniyetsizliği getiriyor. Zincir halinde ilerleyen bu sürecin son halkası ise memnuniyetsizlikle sonuçlanan deyimlerin oluşturduğu güven problemi. Günümüzde tüketiciler reklamlardan öyle bir ürünün ya da hizmetin var olduğunu öğreniyor, reklamın cazibesine daha az kapılıyor ve reklamda gösterilenin gerçek hayattaki yansımasını öğrenmek adına internet kullanıcılarının yazdığı yorumları okuyor.

Tüketici Bilincinin Kuvvetlenmesi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bilinçli tüketiciyi şu şekilde tanımlıyor: “Hepimiz birer tüketiciyiz. Tüketici olarak haklarının neler olduğunu, tüketimde nelere dikkat etmesi gerektiğini bilenler bilinçli tüketicidir.” Artık tüketiciler haklarını daha fazla bilen, satın almadan önce araştıran bir kimliğe büründü. Bu nedenle reklamlarda onlara sunulan ürün cazibesi ve faydası belirle çerçevelerle sınırlı hale geldi. Günümüzde bilinçli tüketici için markanın kimliği diğer tüketicilerin o marka hakkında neler yazdığından oluşmaktadır.

Pazarlamanın belki de en güçlü türü olan referans pazarlamasının günümüzde neden tekrar önem kazandığını aktardık. Dijifabrik blogda bu konu üzerine değinmeye devam edeceğiz.