Sosyal Medya ve İnternet Kavramları Sözlüğü

Gündelik hayatta sık sık karşımıza çıkan internet ve sosyal medya kavramlarıyla, bu işten kazanç sağlayanların ya da ilgilenenlerin dahi ikilemde kaldığı bazı kavramlar üzerindeki karışıklığı gidermeyi, bu yazımın konusu olarak ele aldım.

Öncelikle, sosyal medya ve onunla beraber gelişen blog, sosyal ağ kavramlarını biraz daha açıp; ardından optimizasyon, seo gibi kavramları irdeleyip;  en sonunda çok bilindik hatalara, karışıklıklara sebep olan web mi, internet mi ya da uygulama mı, yazılım mı vb. sorularının cevaplarına değineceğim.

Sosyal Medya

Televizyon, gazete ve radyo gibi tek yönlü etkileşimsiz medya araçlarından, Web 2.0 sistemlerin kullanıcı hizmetine konulmasıyla çift yönlü, etkileşimli ve eş zamanlı bilgi paylaşımına olanak veren iletişim araçlarının genel adını ifade eder. Sosyal Medya üzerinden, mobil ve zaman kısıtlaması olmadan paylaşmanın, tartışmanın esas olduğu insani bir etkileşim olanağı sağlar. İnsanlarla buluşur, sohbet eder, sorular sorar ve cevaplar alırsınız. Sosyal Medya bu yönüyle, akademik olmayan bir eğitim aracıdır.

WEB 2.0

İlk defa 2004 yılında kullanılmaya başlanan O’Reilly Media tarafından kullanılan, internet kullanıcıları tarafından yaratılan içerik sistemini ifade eden ikinci nesil internet hizmetlerinin genel adıdır. Gerçekte, teknolojik bir devrimden öte bir akım olarak görülmelidir.

UGC (User Generated Content)(Kullanıcı Bazlı İçerik)

Sosyal medya, kullanıcıların internet üzerinden karşılıklı, diyalog ve tartışma ortamları yaratmasının yanı sıra, geleneksel medyadan ayrı olarak kendi içeriklerini oluşturmasına da izin verir. Bu hem oluşturulan içeriklerin hem de “kullanıcı bazlı medya” kavramının temel ifade biçimidir.

Content(İçerik)

Sosyal medyada, kullanıcıların diğer sosyal medya kullanıcılarına ulaşmak amacıyla oluşturup ya da düzenleyip  yayınladığı, yazılı ve görsel ürünlerin genel adıdır.

BLOG

Genellikle, güncelden eski olana doğru sıralanan, kullanıcıların, daha çok eğitim, tartışma ve içerik paylaşımını özgün ve kendi ifadeleriyle yapmasına izin veren web tabanlı bir yayını ifade eder. Web ve LOG (seyir defteri, günlük) kavramlarının weblog olarak yan yana getirilişi ve zamanla blog olarak adlandırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Sosyal Ağ

İnsanların, gündelik yaşamlarının dışında internet üzerinde kendilerini tanımlayarak ya da gündelik yaşamlarındaki ilişkilerini internet ortamına taşıyarak, sosyal iletişimlerine devam etmesini yarayan ağlara “sosyal ağlar” denilmektedir. Facebook,  Twitter ve Google+ sosyal ağların en önemlilerindendir. Bunun dışında fotoğraf ve video paylaşımlarına imkan veren Instagram, video paylaşım ve bulma aracı olarak kullanılan Youtube, mobil cihazlar üzerinden anlık ileti paylaşımına izin veren WhatsApp sosyal ağların diğer önemli platformlarındandır.

Optimizasyon

En basit anlamıyla bir üründen ya da bir eylemden en kısıtlı imkanlarla en yüksek verimi elde etmenin ifadesidir. Matematikte, bir fonksiyonun en alt ve en üst değerlerin elde edilmesidir. İşletmelerde, kar maksimizasyonu kavramının temelini oluşturur. İnternet ortamında kullanıldığı biçimiyle bir içeriğin ya da içeriğin paylaşıldığı web sitesinin arama motorlarındaki rekabet ortamında, en görünür olacak biçimde, yukarılara taşınmasını ifade eder.

SEO (Search Engine Optimization) Uzmanı

Optimization olarak kullandığınızda Türkçe karşılığını; “Arama Motoru Optimizasyonu”; optimizationer olarak kullandığınızda “Arama Motoru Optimize Edicisi” olarak çevirebileceğimiz kelimedir.  Ancak, yaygın kullanımda SEO ve SEO Uzmanlığı olarak ayrı kullanılır.

Açıklamadan da anlaşılabileceği gibi web sitelerin arama motorlarındaki başarısı üzerinde yoğunlaşma çalışmalarının tümünü ifade eder.  Seo uzmanı, anahtar kelimeler ve içerik yönetimleriyle sitenizin arama motorlarında üst sıralarda olmasını sağlar.

Başarılı bir SEO uzmanı, çalışmasında şu unsurları dikkate almalıdır. Sitenin içeriğini veya yapısını inceleme, web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunmalıdır. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı vb.

İçerik geliştirme, çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi, anahtar kelime araması ve belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlıklara sahip olmalıdır.

Çok Bilinen Hatalar

En bilindik, en birbirine karıştırılan kavramları ele aldığımız bölüme giriyoruz.

İnternet mi Web mi?

İnternet, bilgisayar ağları ve sistemlerini birbirine bağlayan, bu şekilde iletişim ağının tümünü oluşturan sisteminin bütününe verilen isimdir.

Web ise, iletişimin ağının işlemesini sağlayan World Wide Web(WWW) bazlı sitelere verilen isimdir.

Özetle; Web tabanlı siteler iletişim ağının araçlarını, internet ise iletişim ağının kendisini ifade eder.

HTML mi CSS mi?

HTML, web sitelerinin oluşturulduğu kodların bütününü ifade eder. Kendi başına bir program olarak kullanılmayıp, yardımcı programlarla kullanılsa da programlama dili olarak da adlandırılır.

CSS ise, web tarayıcılarına HTML dilini formata göre nasıl ayarlamaları gerektiğini anlatır.

Örneğin; aşağıdaki HTML kodunun ekrana Aristolog olarak yansıması CSS’in işlevidir. <html>  <head>    <title>örnek başlık</title> </head>  <body>    <p style=”font-size:10px”><a href=”http://tr.aristolog.com”>Aristolog</a></p>  </body></html>

Front End and Back End Ayrımı

Bu kavramlar, İngilizcedeki şekilleriyle kullanıldıkları için kafa karıştırıcı gözükebilir. Ancak ayrımlarını anlamak oldukça basittir. Yalnızca site yazılımcılarının görebildikleri, başlıkların, yazıların ve içeriklerin sitede ne şekilde olacağını düzenlendikleri alana arka yüz ( Back End), web sitelerinde bizim gördüğümüz alana da önyüz (Front End) denilmektedir.

Uygulama mı Yazılım mı?

Akıllı telefonların kullanılmasıyla beraber İOS ve Android işletim sistemlerine yüklenen uygulamaların yazılım olarak adlandırılmasına tanık olduk. Aslında gerçek, her uygulamanın bir yazılımı olduğu ancak her yazılımın bir uygulama olamayacağıdır. Yani, siz başka türlü bir kodla yazılmış bir uygulamayı, bir başka türlü bir kodla yazılmış Android işletim sistemine yüklersiniz. Burada Android işletim sistemi, navigasyon özelliği de bir uygulamadır. Ancak, sonuçta ikisi de bir yazılımın ürünüdür.

Bu yazımda bilgi teknolojilerini ve sosyal medyayı çok uzun zamandır, kullananların aşina olduğu, ancak yeni başlayanlar ya da bu kavramları duyduğunda ayırt edemeyenler için bir özet geçtim, şimdilik hoşçakalın.