Yorumlarının Satın Alma Sürecine Etkisi

Tüketiciler, e-ticaret siteleri üzerinden bir şeyler almayı düşündüğünde günler öncesinden araştırmaya, bilgi toplayama başlıyor. Çünkü, online alışverişin birebir alışverişe göre biraz daha dezavantajları olabileceğini öngörüyor ve daha temkinli hareket etmek istiyor. Almaya karar vermeden önce benzer siteler üzerindeki detaylara, fiyatlarına ve en önemlisi diğer tüketicilerin yorumlarına bakmayı da ihmal etmiyor. Bunların yanı sıra, forumlar, şikayet siteleri, sözlükler ve sosyal ağlardan da bilgiye ve yorumlara ulaşmaya devam ediyor.

E-ticaret sitesi veya diğer platformda yer alan yorumların alışveriş alışkanlıklarını ne şekilde etkilediğine dair bir araştırmadan elde edilen veriler ise bize şu sonuçları veriyor;

Bir marka veya firma ziyaret edilmeden önce şirketle ilgili online yorumları okuyan tüketicilerin oranı  %90.

Online platformlarda marka, firma, ürün veya hizmetle ilgili yapılan yorumlara güvenen tüketici oranı %88.

Firmayla ilgili olumlu yorumların fazla olması tüketicilerin söz konusu firmayı tercih etme oranını %31 arttırıyor.

Firmayla ilgili olumlu yorumların okunması halinde satın alma kararı veren tüketicilerin oranı %71.

Firmayla ilgili olumsuz yorumların okunması halinde satın almada tereddüt yaşayan tüketicilerin oranı ise %82.

Bu rakamlar da gösteriyor ki; bir marka veya ürünüyle  ilgili yapılan olumlu yorumlar, satın alma kararını da olumlu yönde tetikliyor. Aynı şekilde, yapılan olumsuz yorumlar da satın alma davranışını geriletiyor. Tüketiciyi ya başka bir ürün veya markaya ya da alışverişi birebir yapmaya kadar yönlendirebiliyor.